Belediye Meclis’inden Skandal Karar!

4.1.2020 21:51:58
Belediye Meclis’inden Skandal Karar!
Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, AK Partili belediye meclis üyelerinin oy çokluğu ile aldıkları kararla Kahta belediyesine ait taşınmazların icra yolu ile satışının önü açıldığını söyledi.

Kahta Mustafa Kemal Caddesi üzerinde yer alan Merkez Kafe’de yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelen başkan Turanlı, son meclis toplantısında AK Partili meclis üyelerinin oy çokluğu ile aldıkları kararla, kamu yararı kararının kaldırılması ve belediyeyi zarar uğratacak imar kararının kedisini çok üzdüğünü belirti.
Ocak ayı belediye meclis toplantısında alınan kararlarla belediyenin iş yapamaz hale getirilmeye çalışıldığını belirten Başkan Turanlı, ”Yusuf Turanlı seçildi diye Kâhta’nın 5 yıl hizmetsiz kalması mı gerekiyor? Bunu buradan açık yüreklilikle söylüyorum, Eğer cezalandırılacak biri varsa bu Yusuf Turanlı olsun. Kâhta belediyesini, Kâhta halkını cezalandıracaklarsa beni görevden alsınlar ”dedi.

“Kamu Yararının Kaldırılması, Belediyeye Ait Taşınmazların İcra Yolu İle Satılması Demektir”
Kahta halkının yeni yılını kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Turanlı, Kahta belediyesinin her yıl kamu yararı kararını aldı, bu kararla Kâhta belediyesinin taşınmazlarına icra konulabilir ama satışı gerçekleştirilemez. 2 gün önce yaptığımız Ocak ayı meclis toplantısında AK Partili belediye meclis üyeleri oy çokluğu ile öyle bir karar aldılar ki önümüzdeki günlerde Kahta belediyesinin taşınmazları icra yolu ile satılırsa şaşmayınız. Araç parkından tutunda gayrimenkullerinin tamamı belki yarın satışa sunulabilir. Her toplantıda Kâhta’ya yön verecek Kâhta’yı şekillendirecek olan meclistir demişimdir. Dolayısıyla Siyasi kimlikler değil halkın iradesi doğrultusunda bir meclis oluşmuştur. Meclisin bu doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Ancak son meclis toplantısı beni ziyadesiyle üzmüştür. Bakın kamu yararı kararı demek vatandaşın borcunun ödenmiyor anlamında değildir. Geçmişe ait bugüne kadar 4 milyon borç ödemişiz. Paramız belli borçlarımız bu kapsamda ödenmekte. Kamu yararının kaldırılması demek belediye ait taşınmazların icra yolu ile satılması demek. Bu doğru mantık ve anlayış değildir. Burada yapılmak istenen şey belediye kitler duruma getirip iş yapamaz konuma getirmek. Kimse kusura bakmasın ben bugün hesap veriyorsam yarın iş yapamadığımda da halkımın karşısına çıkar hesabımı veririm. Yusuf Turanlı bu halkın seçtiği biri olarak kabullenemiyor veya hazmedemiyorlarsa bunun takdirini yüce milletimiz verecektir”

“Yarın belediyenin malları teker teker satışa çıkarılacak?”
Bugüne kadar esnafa ve işçilere ödenen para 4 milyon 82 bin 263 TL. Bunu ödenmiş kabul etmiyorlar mı? Bu hangi dönemden bugüne devreden borç? Geçmiş dönemden kalan borç diyoruz. Kendi dönemizden kalan borç demiyoruz. Devlette süreklilik esastır. Burada bizi üzen şey yarın çöp kamyonlarımız, iş makinelerimiz, arsalarımız icra yolu ile satıldığı zaman bunun mantıksal açıklamasını nasıl yapacaklar? Bana bunu anlatsınlar. Benim aklıma gelen tek şey, iller bankasından ve öteki gelen paylara icra koydurarak bizleri iş yapamaz hale getirmek. Çöpün kaldırılmadığı, suyun akmadığı, hizmetlerin yapılmadığı bir belediye haline getirmek. Bunun hesabını nasıl verecekler? Peki, bu kimin malı? Kamu yararının kaldırılması halkın menfaatine mi yoksa borçlu veya alacakların menfaatine mi? Biz alacaklıyı mağdur etmiyoruz ki. Etseydik 4 milyonu ödemezdik! Ödediğimiz borç geçmiş dönemin borcu”

“Bir önceki yönetim döneminde 186 kişi işten çıkarıldı”
Bir gazetecinin kamu yararı kararının AK Parti belediye meclis üyelerinin oyları ile kaldırılmasının arkasında işten çıkarılmalara karşı bir rövanş mı?” şeklindeki sorusuna ise Turanlı, ”Size buradan birkaç isim vereceğim. Bunların AK Partili olup olmadığına sizler ve halkımız karar versin. AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç’in AK Parti Mersin Milletvekili Haci Özkan, Mehmet Metiner’in öz yeğenleri belediye de çalışıyorlar ve benim bir önceki dönemimde işe alındılar ve bunlar bir önceki dönem işten çıkarıldı. Şu anda belediye meclisi olan ve o dönem personelim olan bu arkadaşımızda çıkarıldı. Bizim işimiz parti ile alakalı değil hizmet ile alakalı. Yargıya inanıyoruz güveniyoruz. Yargının vereceği kararın üstünde değiliz. Yargı ne karar verirse biz o karar saygı duyacağız ve arkasında olacağız. Benim tek üzüldüğüm nokta bir önceki yönetim döneminde 186 kişi işten çıkarıldı. Hepsi AK Parti mensubuydu. Bunu kendileri kabul etti. Dün sesini çıkarmayanlar ne yazık bugün işten çıkarılan bu arkadaşların niye işten çıkarıldıklarını sormadan vekiller nezdinde ziyaret akınına uğruyor. İade-i ziyaret denen bir şey var.

“Bu insanlar niye işten çıkarıldı, gerekçesi nedir diye sormadılar”
Ben vekillere bir ön şart ve koşul ile gitmedim. Ben hizmet almak için kendilerine gül uzattım. Şahsım için hiçbir talepte bulunmadım. İlçem için nefsime zor gelen şeyi yendim gittim. Giderken de ilçemin menfaati benim için ön plandadır, Sayın vekiller de duyarlılık gösterdiler, ilgilendiler. Ondan dolayı da kendilerine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. Gönül arzu ederdi ki o çadırdaki arkadaşları beraber ziyaret etseydik. Bu insanlar benim de hemşehrim. Bana personel müdürüme işten neden çıkarıldı gerekçesi nedir diye sorsunlar. Onların huzurunda da açıklama yaparım. Hak böyle aranmaz. Hak yargı yolu ile aranır. Bence bu çadır bu iş için değil memlekete hizmet için kurulmalı. Protesto edilecek bir şey varsa Kâhta eksik kalan hizmetler için yapalım. Bu parti meselesi değil. Bu memleket hepimizin, bizde bu memleketin idaresine talip olmuşuz. Burada bir anlayışı kırmak gerekiyor.

“Kahta Belediyesi Yusuf Turanlı’nın belediyesi değil”
Seçim biteli 9 ay oldu. Vekillerimiz Kahta’ya geliyor. Hangisi belediyeyi ziyaret etti. Kahta Belediyesi Yusuf Turanlı’nın belediyesi değil ki! Girişinde T.C Kahta Belediyesi yazıyor. İstanbul’daki tanıtım gününde tüm vekillerimizi en iyi şekilde ağırladık. Olması gereken şey bu. Vekillerimiz Belediye gelip projelerimizi soramazlar mı? Hazineye ait araziyi talep etmiştik. İlk meclis toplantımızda bir meclis üyemiz başkanım bu araziyi size verecekler mi? şeklinde sordu. Niye vermesinler? Yusuf Turanlı seçildi diye Kâhta’nın 5 yıl hizmetsiz kalması mı gerekiyor? Bunu buradan açık yüreklilikle söylüyorum; Kâhta belediyesini, Kâhta halkını cezalandıracaklarsa beni görevden alsınlar. Hiç değilse ilçemin önü açılsın.

“Bir kaç kişiyi mutlu edeceğiz diye belediyenin malını mı satacağız”
Neymiş, kamu yararı kararını kaldırınca belediyeden alacaklı olanların önü açılmış. Bunu birde sosyal medya da bu şekilde paylaşıyorlar. Bir kaç kişiyi mutlu edeceğiz diye belediyenin malını satacağız. Böyle şey mi olur! Bakın devletin hibe vermiş olduğu GES projesi ile ilgili bütün belediyeler 5 yıl ödemesiz Avrupa Birliği Fonundan proje yaptı, biz ise hala hazineye ait arazi tahsisleri bekliyoruz ki geldiğinde proje verelim. Eğer cezalandırılacak biri varsa bu Yusuf Turanlı olsun. Benim ilçemi kimse cezalandırmasın. Biz arıtma olmadığı için suyu baraja akan ilçe olmak istemiyoruz. Biz halkının asbest borulardan değil temiz borulardan su içen ilçe olmak istiyoruz. Amacımız ve hedefimiz bu.5 yıl sonrası için bir hesabım yok. Belediye olarak kepçe ihtiyacımızı karşılamak için kredi talebinde bulunduk ancak kredimiz olmadığı için alamadık. Nasıl iş yapacağız, nasıl hizmet yapacağız. 


"İşten çıkarılan arkadaşların yüzde sekseni AK Partili değil"

Kâhta bugüne kadar birçok dönemde işten çıkarılmalar oldu. Kimse çadır kurmadı. Soruyorum; işten çıkarılanlar AK Parti’nin neresinde? Kendi kendim şüpheye düşüyorum! Diyorum ki bunlar AK partili değimliydi de çıkarıldı? Hamza Selçuk ilçe yönetiminde. Daha öncede ilçe yönetimindeydi. Toplu taşıma araçlarımızda çalışıyordu. Bu arkadaş ta bir önceki yönetim tarafından işten çıkarıldı. AK Partiye mensup olduğu halde çıkarıldı. Eğer bir şey iddia ediyorsanız bende bunu iddia ediyorum, işten çıkarılan arkadaşların yüzde sekseni AK Partili değil! Aksini iddia eden varsa hodri meydan buyursun gelsin oturalım! Ayıptır bunu partileştirmenin bir anlamı yoktur.

“3 bin küsur maaş alanların tamamı motor ustası olarak alınmış”
Farklı statülerle alınan bu insanlar arasında normal statülerine dönen arkadaşlarla biz yolumuza devam ediyoruz. Hak etmedikleri 5 bin 300 TL maaşı vicdanınız kabul ediyor mu? Bu maaşı alan arkadaşta oyunu bana verdi. Yok diyorlarsa ben ispata hazırım. Asgari ücret 2 bin lira iken 3 bin küsur maaş alanların tamamı motor ustası olarak alınmasını basın olarak sizler halkımız kabul edecekseniz bende etmişim. Pazartesi gün gelin dosyalarını sizlerle paylaşalım. Bu dosyaları ilgili mahkemelere verdik. Varsa bir usulsüzlük yolsuz yargı orada. Kimse bir partinin arakasına sığınarak bize bundan dolayı yapıyor demesin. Bugün burada gelir giderimizi, kamu yararının kaldırılması kararını ve imar ile ilgili arazi yoğunluğunu konularını sizlerle paylaştık. Umarız çevre ve şehircilikten olumsuz döner. Arazilerin tapularını, başta emlakçılar olmak üzere kamuoyu araştırması yaptığımız çalışmalara belgeleri sizlerle paylaştık Olumlu dönerse benim için bu ciddi bir katliamdır” şeklinde konuştu.
 Bu haber toplam 881 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.