Dengir Fırat, “Cumhuriyetin Temeli Sincik’te Atıldı”

25.04.2015 21:30:08
Dengir Fırat, “Cumhuriyetin Temeli Sincik’te Atıldı”
HDP Mersin milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, Sincik'te katıldığı HDP seçim bürosu açılışında, Cumhuriyetin Temel’inin Sincik’te atıldığını söyledi.

HDP Adıyaman milletvekili adayları, İl, İlçe Eş başkanları ile birlikte Sincik’te Seçim bürosu açılışına katılan Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye Cumhuriyetin kuruluşunun Sincik’te yapıldığını belirterek, “Atatürk Sivas Kongresini toplandığında, o kongrenin kaldırılması basılması istendiğinde, Hacı Bedir Ağa önderliğinde Rişvan Aşireti tarafından bu baskın önlenmiş, Sivas kongresi durduğu halde yeniden çalışmaya başlamış ve Türkiye Cumhuriyetin temelleri bu kongrede atılmıştır” dedi.
Açılışta konuşan Dengir Mir Mehmet Fırat, “1978 yılında henüz 28 yaşında iken siyasete girdim ve ilk gerdiğim yer Sincik’ti. Buraya gelirken yol olmadığı için jiple ancak gelebildik. Buradan sonra yol yoktu, bazı köylerimize hayvan sırtında, bazı köylerimizi de yayan gezdim. Ben Mersin’de doğup büyümüştüm, ancak sizlerin o sıcaklığınızı gördüğüm zaman şöyle bir karar verdim, dedim ki bu halk her şeye layık, bu halk için hayatımı feda etmeye hazırım ve 42 yıldır Sincikli hemşerilerim için siyasetin içerisinde bulundum. Sincik’te görmüş olduğunuz hizmetlerin hemen, hemen hepsinin altında benim imzam vardır. Belki Adıyaman’a haksızlık yaptım, Sincik’e bir ayrıcalık tanıdım, çünkü Sincik en geri kalmış yöremizdi. O bakımdan elimden geldiğince buraya hizmet getirmeye çalıştım. Çok zorluklar çektim, ilk Milletvekilliği adaylığım 1973’te Adalet Partisinde idi. O günde bugün HDP’ye karşı olduğu gibi Adalet Partisine karşı bir çekingenlik vardı, ama sizler Adalet Partisine bütün gücünüzle destek verdiniz ve seçimi çok az bir oyla kaybettim. Ondan sonrada her seferinde çalıştım, Milletvekili olmasam dahil buraya geldim” dedi.
Fırat, “Fazilet Partisinde 1999 yılında sizlerin oyları ile milletvekili oldum. Fazilet Partisi iktidar değildi, çok fazla bir şey yapmak mümkün değildi. Ancak buna rağmen Mecliste bulunan bütçe komisyonuna ısrarla üye olmak istedim. Çünkü o gün bütçe komisyonuna giren milletvekillerine, iktidar partisinde ise bir trilyon, muhalefet partisinde ise 800 milyar lira para veriyorlardı. Bu parayı istediğiniz yerde kullanma hakkına sahiptiniz. İsterse yol yaptırırdınız, isterse okul yaptırırdınız, isterse de bun u bir müteahhitte yüzde 10 ile satabilirdiniz. Malatya yolunun açılmasıyla Sincik’in çıkmaz sokak olmaktan kurtulacağı düşüncesiyle almış olduğum 800 milyar lirayı bu yolun açılması için tahsis ettim. İkinci yıl ise yine almış olduğum o parayı da (geller) İnlice yolunun açılması için tahsis ettim. Bunun haricinde de koçberan suyu projesinin onaylanmasını sağlayarak suyun tahsisini yaptık, ihalesi yapıldı, fakat bir talihsizlik olarak müteahhit iflas etti. Ümit ediyorumki yakında bu su gelir ve burası suya kavuşur. Hepsini anlatmama gerek yok, ama üzüldüğüm bir nokta var. Türkiye’de AK Partiye en çok oy burada çıktı, bu sadece Cumhurbaşkanlığı seçiminde değil, 2011 seçimlerinde de öyleydi, 2007 seçimlerinde de öyleydi. Bugün ki Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakandı, dönemin Belediye Başkanımız Sayın Altıntel’e plaket vermişti. Ancak Türkiye’de birinci olan, en çok reyi veren Sincik’imize son dört yıl içerisinde yapılan bir şey göremedim. Bir bankamatik açıldı, Kaymakamı ile Milletvekili ile gelip o bankamatiğin önünde poz vererek resim çektirdiler, bu bir yüzkarası idi. Türkiye’nin her yerinde ilçeler ile iller arasındaki yollar duble yol yapılıyor, Sincik ile Malatya arası yolda duble yol yapılsaydı, inanıyorum ki Sincik o zaman büyük bir kalkınmanın içerisine girerdi, bunu yapmadılar” dedi.
Dengir Fırat, “Türkiye Cumhuriyetin kuruluşu Sincik’te yapılmıştır, Atatürk Sivas Kongresini toplandığında, o kongrenin kaldırılması basılması istendiğinde, Hacı Bedir Ağa önderliğinde Rişvan Aşireti tarafından bu baskın önlenmiş, Sivas kongresi durduğu halde yeniden çalışmaya başlamış ve Türkiye Cumhuriyetin temelleri bu kongrede atılmıştır. Bunun akabinde bu ülkenin ilk şehitleri Hacı Bedir Ağa önderliğindeki Rişvan Aşireti süvari birliklerinin Antep’in, Urfa’nın düşman işgalinden kurtarmak için verdikleri mücadelede verilmiştir. Ben dün bir ilki başlattım malvarlığımı açıkladım, benimkime bakın aç ve perişan gelen olan o bir kilerinkine bakın, yalnız söyleyin yalan söylemesinler çünkü servetlerinin birçok belgesi benim elimde, eğer yalan söylerlerse bunu açıklarım. Çocuğunun felç geçirmesi nedeniyle hastanede olan şimdiki bir milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı olduğum dönem yanıma geldi. Ağlayarak işsiz olduğunu, çocuğunun Hastanede olduğunu ve bazı ilaçların alınması gerektiğini, ama bu ilcaları alma imkanına sahip olmadığını söyledi. Benim hemşerimdi, bunu karşılamakta ben mutlu oldum. Ancak şuandaki serveti elimdeki belgelere göre benim servetimin enaz 20-30 katı. Ona sorun Milletvekili seçildikten birkaç ay sonra BMW jipi, Ankara’da 800 milyon TL’ye daireyi, 15 Milyar TL’ye dükkan alacak parayı nerden budun” şeklinde konuştu.
 Bu haber toplam 2826 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.