Ceviz'de Hasat Mevsimi

13.11.2017 14:18:43
Ceviz'de Hasat Mevsimi
Kahta’da 2 bin dekar alan üzerine kurulan Türkiye'nin en büyük tek parça kapama ceviz bahçesinde hasat mevsimi başladı. Bahçe sahibi Tarık Kubilay, cevizin tarım üretiminde kazancı en fazla ürün olduğunu söyledi.

Kahta’da 2 bin dekar alan üzerine kurulan Türkiye'nin en büyük tek parça kapama ceviz bahçesinde hasat mevsimi başladı. Bahçe sahibi Tarık Kubilay, cevizin tarım üretiminde kazancı en fazla ürün olduğunu söyledi.
Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Türkiye'nin chandler cinsi tek parça kapama en büyükbahçesinde başlayan hasatta katıldı. Kahta ilçesi Bağlar köyünde 7 yıl önce kurulan kapama ceviz bahçesinde hasat başladı.Hasat edilen cevizler Kahta Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve aynı firmaya ait tesislerde işlenerek paketleniyor.
Tarık Kubilay'a ait 2 bin dönümlük bahçede yetiştirilen "chandler" cinsi cevizler dünya pazarına sunmaya başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile özel bir firma, dünyada Kaliforniya cevizi olarak bilinen "chandler" cinsi cevizin Adıyaman'da üretilmesi için 2005'de çalışma başlattı. Adaptasyon sürecinin ardından bu çeşidin bölgeye uyumlu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine firma, 2011'de 2 bin dönümlük araziye 35 bin chandler türü ceviz fidanı dikti. Böylece Türkiye'nin en büyük tek parça kapama ceviz bahçesi oluşturuldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, chandler çeşit cevizin dünyada en çok Kaliforniya'da yetiştirildiğini söyledi. Araştırmalarında bu ceviz çeşidinin bölgeye uyum sağladığını belirlediklerini ifade eden Alan, "Sıcaklığa dayanıklı olması bir avantaj. Şuanda bu çeşitte Türkiye'nin en büyük bahçesi ilimizde oluşturdu. İnşallah buna benzer bahçelerle ülkemize örnek olacağız" dedi.
Chandler cinsi cevizi yetiştirmek için uzun yıllar araştırma yaptıklarını dile getirerek yatırımın bölgeye örnek olacağına inandığını vurgulayan Firma sahiplerinden Tarık Kubilay, "Adıyaman'ı chandler ceviz üretiminde Kaliforniya'ya rakip olacak bir duruma getireceğiz. Çünkü ABD ve Şili'nin işçilik, arazi maliyetleri ve pazara uzaklığı açısından Türkiye ile rekabet edemeyeceğini düşünüyorum. Çin'in üretimiancak kendine yetebiliyor. ABD üreticileri cevizin tarım üretiminde kazancı en fazla ürün olduğunu belirtiyorlar. İnşallah ülkemiz gelecekte dünya ceviz pazarının lideri olacaktır. Burada yetiştirdiğimiz cevizi dünya pazarına sunmayı amaçlıyoruz. Bu ceviz gelecekte bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir tarım ürünü olacaktır. Ayrıca bu projenin başarılı olduğunu bölgemizde görülmesiyle 10 dekar yeri olan çiftimiz sık dikim chandler dikimi yaptığında hem kendisinin yararlanacağı hem de ailesine nesilden nesile aktaracağı bir emekli maaşı bırakacaktır. Bu saydığımız ülkelerin önüne geçilebilmesi tarım politikalarımızla da ilgilidir. Ancak bölgehalkımızaörnek olması bahçemizin yıllara sair ürün kalite ve gelirin halkımıztarafındangörülmesi ile olacaktır. Cevizi sadece üretmek yetmiyor elde edilen ürünün kısa süre içerisindekurutulamaması kalite bozukluğu ve aflatoxıne yani gözle göremeyeceğimiz ancak sağlığa zararlı ve ihracatımızı engelleyecek KÜF oluşumuna sebep olur. Bunun önlenmesi için gelişmişülkelerin kullandığı Fransa'dan ithal ettiğimiz modern teknolojik tesisi Kahta OSB'ye çiftçimizin hizmetine devreye aldık.Bu tesisin devreye alınmasındayatırımcıfirmamızınönünü açıp desteklerini esirgemeyen TarımBakanlığı nezdinde Tarım il müdürümüzeteşekkür ederiz" dedi.
 Bu haber toplam 3642 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Beyaz altında hasat başladı30 Eylül 2019 Pazartesi 14:18
  • “Karar Vericiler Galiba Türkiye’de Yaşamıyor”30 Eylül 2019 Pazartesi 14:13
  • Sincik OSB Başka Bahara…13 Kasım 2017 Pazartesi 14:22
  • Ceviz'de Hasat Mevsimi13 Kasım 2017 Pazartesi 14:18
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.