“Demokrasinin Çıtası Ak Parti ile Yükselmiştir”

19.07.2014 01:00:34
“Demokrasinin Çıtası Ak Parti ile Yükselmiştir”
Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut ile bir röportaj yaparak Belediye çalışmaları ve gündeme ilişkin sorulara cevap aradık.

Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut ile bir röportaj yaparak Belediye çalışmaları ve gündeme ilişkin sorulara cevap aradık.
Mevcut suyun yetersiz olduğu için düzensiz aktığını belirten Başkan Korkut, yeni su proje’nin yarım kalan kısmı için bayramdan sonra ihalesinin yapılacağını söyledi.
Son zamanlarda Sincik’te sular düzenli akmıyor. Aktığı zamanda çamurlu akıyor. Bu durumdan vatandaşlarımızın, özelikle çocukların ishal ve benzeri hastalıklara maruz kaldığı iddia ediliyor. Şu anda mevcut olan suyumuz ile ilgili sorun nedir? İnşaatı yarım kalan yeni su projesi hangi aşamada, Sincik halkı ne zaman temiz suya kavuşacak?
Şu anda Sincik’te suların düzenli akmamasının sebebi mevcut suyun yetersiz olmasıyla ilgilidir. Su yetersiz olduğundan suların depoda birikmesi her noktaya gitmesi için gündüzleri 12:00 ile 18:00 arasında geceleri ise 22:00 ile 06:00 saatleri arasında kesilmektedir. Ancak bu sürelerde dahi depolar dolmamaktadır. Suyun zaman, zaman çamurlu akması dere suyu ile ilgilidir. Su yetersiz olduğu için kasap deresi suyu da şebeke suyuna ilave edilmiştir. Depolarda biriken su düzenli olarak klorlanmaktadır. Mevcut suyun tasarruflu kullanılması, sulama suyu olarak kullanılmaması gerekmektedir. Daha önce Alancık Köyü’nden getirilen şebeke suyu terfi merkezleri tahrip edilmeseydi yaz aylarında bu sorun yaşanmayacaktır. Elektrik maliyeti nedeniyle bu sudan vazgeçilmiştir. Mevcut sistem korunabilseydi yaz aylarında bu sudan yararlanılabilirdi. Tabi bunları konuşmak anlamsız şimdi. Şu anda devam eden içme suyu inşaatı ile ilgili İller Bankası yetkilileri ile günlük görüşüyorum. Yaptığım görüşmelerde, daha önce işi alan firma İşin %78’ini bitirdikten sonra firma ile sözleşme feshedilmiş ve işin geriye kalan %22’lik kısım için ihale aşamasına gelinmiştir. Kalan iş bayramdan sonra ihale edilecektir. En kısa sürede ilçemiz temiz suya kavuşacaktır.
İlçe girişindeki dereden akan atık sular çevreye pis kokular yayıyor. Vatandaşlarımız bu durumdan çok rahatsız, bu durumun ilçemize yakışmadığını, biran önce bu sorunun çözülmesini istiyorlar. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?
Evet, bulunla ilgili çalışmamız bulunmaktadır. İlçemiz girişinde açıkta akan pis su için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ödenek talep dosyası sunduk. Milletvekillerimizi de bilgilendirdik. Projemiz onaylanıp ve gerekli ödenek geldiğinde ilçemizi bu ayıptan bir an önce kurtaracağız.
İlçemizde çocuk parkları yok denilecek kadar az, Mesire alanı ise hiç yok. Seçim vaatleriniz arasında çocuk parkı ve mesire alanları da vardı. Bu konuda bir çalışmanız var mı? Vatandaşlarımızın ailece gidip oturacakları ve piknik yapabilecekleri parklar, mesire alanları ne zaman yapılacak?
Çarşı merkezinde 2150 m² bir arsa üzerine park yapmayı düşünüyoruz. Bunun projesini hazırladık. En kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Mesire alanı olarak İlçemiz girişindeki ormanlık alan düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile çalışmalarımız sürmektedir.
Seçim öncesi; İlçemizin önemli gelir kaynaklarından biri olan Arıcılığı destekleyeceğinizi söylemiştiniz. Nasıl bir desteğiniz olacak, bu konuda bir çalışmanız var mı?
Arıcılık İlçemizin önemli gelir kaynaklarındandır. Dernek çatısı atında bir araya gelen arıcılarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Özellikle ilçemize gelen gezici arıcıların önlenmesi hususunda yürüttükleri mücadeleyi destekliyoruz. Yapılacak olan bir bal festivaline belediye olarak her türlü katkı sunmaya hazırız.
Üniversite öğrencilerine burs ve konaklama imkanı sağlayacağınızı söylemiştiniz. Bu konuda bir çalışmanız odlumu? Üniversiteye giden öğrencilerimiz Belediyemiz aracılığıyla burs alacaklar mı?
Üniversite öğrencilerine burs ve konaklama imkanlarını sürekli araştırıyoruz. Bu anlamda iş adamlarımız derneklerimiz ve vakıflarımızdan Sincikli öğrencilere burs sözü almış bulunuyorum. İhtiyacı olan öğrencilerimiz tespit edilerek ilgili yerlere yönlendirilecektir.

Büyük Birlik Partisi’nden Sincik Belediye Başkanı seçildiniz. Seçimlerin üzerinden 2 ay geçmeden partinizden istifa ettiniz. Sayın Başkan neden istifa etiniz?
Bu hususta daha önce açıklamalarda bulunmuştum. Bilindiği gibi Ak Parti’den aday adayı olmuştum. Adaylık şahsıma takdir edilmeyince parti arayışları oldu. Seçmenle yaptığımız istişare neticesinde Büyük Birlik Partisinden aday olmaya karar verdik. Belediye Başkanı seçildikten sonra seçmen Ak Parti’li olduğunu, Ak Parti’ye oy vereceğini, Büyük Birlik Partisi’nden istifa edip onlarla hareket etmemi istedi. Bu nedenle istifa ettim.
Önümüzde bir seçim var, ilk kez bir Cumhurbaşkanı halkın oyu ile seçilecek. Bağımsız bir Belediye Başkanı olarak hangi adayı destekleyeceksiniz?
Sincik halkının Sayın Başbakan’a gönülden bağlı olduğunu daha önce belirtmiştim. Ülkemizde demokrasinin çıtası Ak Parti ile yükselmiştir. Uluslararası ilişkilerde Türkiye Cumhuriyeti saygın bir yer edinmiştir. Toplumsal bütünleşmenin ve ekonomik kalkınmanın mimarı olan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a destek olacağımızı kamuoyuna arz ediyorum.
Sayın Başkan son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının tüm insanlığı barış ve huzur getirmesini diliyorum. İsrail devletinin Gazze’de uyguladığı devlet terörü ve işlediği insanlık suçunu şiddetle kınıyorum. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 Bu haber toplam 17842 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
osman kılınç
19 Temmuz 2014 Cumartesi 02:17
02:17
sincik halkı parti üstü bağı var hepsi bir aşiretten ibarettir sayın başkan kazanmış kaybedenle zaten yeni akp ye katılmış aslında akılcı davranıp sn başkana yardım ederse tüm halkın gönlünü kazanır seçim uzun ömürlü bir maratondur sincik milliyetçisi olmalı herkesin başkanın akp kapılarını atlaması gerekir sincik için hayırlı olur
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.