RES'lerin Ardındaki ‘Olumsuz’ Gerçekler!

8.05.2014 20:53:17
RES'lerin Ardındaki ‘Olumsuz’ Gerçekler!
Sincik’te 2012 Sonbaharında Özel bir Enerji şirketi tarafından ilk etapta 11 tribünün kurulduğu RES, Rüzgar Enerji Santrallerinin yakın çevresine ciddi zararlar verdiğini tespit ettik.

Sincik’te 2012 Sonbaharında Özel bir Enerji şirketi tarafından ilk etapta 11 tribünün kurulduğu RES, Rüzgar Enerji Santrallerinin yakın çevresine ciddi zararlar verdiğini tespit ettik.
Bu santrallere yenilerinin, ilçe merkezi dahil olmak üzere, ilçemizin birçok yerine kurulmak istendiği, özel firmalar tarafından Sincik Onur Mahallesi, Balkaya ve Arıkonak Köylerimize Rüzgar ölçüm istasyonları kurulduğu, yeterli potansiyelin tespit edildiği alanlarda yerleşim alanlarının yakınlarında olmasına rağmen, insan hayata hiçe sayılarak yeni RES’ler inşa edilmek istenmektedir. RES’lerle ilgili genel açıklamalardan ziyade, konunun insan sağlığı açısından önemini araştırarak kamuoyunun ve Sincik halkının taktirine sunuyorum.
RES nedir? Nasıl kurulur? Nerelerde kurulur? Kimler kurabilir? Kurabilir mi, kurulamaz mı? RES’in doğaya, çevreye ve insan hayatına zararı var mıdır, yok mudur? Şeklindeki vatandaşlarımızın aklını karıştıran konuyla ilgili soruları ve sorunları sizler için araştırdık.
RES’İN AVANTAJLARININ YANI SIRA DEZAVANTAJLARI DA VARDIR!
Rüzgar Santrallerinin en büyük faydası yenilenebilir kaynaklarla çalışması ve doğayı en az kirleten sistem olması nedeniyle tüm dünyada büyük destek görür ve desteklenmelidir.
Ancak RES’lerin yer seçimi çok önemlidir. Uygun yerlere kurulmazlarsa zararları daha da artış gösterir. Santraller, uygun alanlarda ve en önemlisi yaşam alanlarından uzakta kurulmalıdır.
RES’LERİN DEZAVANTAJLARI ŞUNLARDIR:
RES Kurmak için çok geniş alanlara ihtiyaç vardır.
Ormanlık alanlarda kurulduğunda gerek santral inşaası, Enerji Nakil hatları ve dev parçaların nakliyesi nedeniyle yeni açılan veya genişletilen yollarda çok sayıda ormanın yok olmasına neden olur. Yıldırım ve mekanik arızalar nedeniyle türbinler zaman zaman ateş alır ve bölgesel yangınların çıkmasına neden olur. ENH’de her zaman için yangın riski mevcuttur.
Bu türbinler her ne kadar son teknoloji ile üretilse de, zaman zaman direklerin devrildiği, pervanelerin parçalanıp etrafa savrulduğu, kanatlarda oluşan buzlanmaların parçalar halinde etrafa fırladığı Dünya medyasında sık sık yer alan haberlerdir.
Bölgede bulunan biyoçeşitliliğe zarar verir. Bölgede bulunan aşırı miktarda ağaç kesimi ve dev kanatların rüzgarın hızını kesmesinden ve havada oluşan aerodinamik ve manyetik enerji alanlarının etkileri ile bir kaç derecelik iklimsel değişikliklere neden olabilir.
Kanat yüksekliği ile birlikte boyları 125 metreyi bulan devasa direkler yörede yaşayan insanlar üzerinde psikolojik etkilere neden olabilir. Hayvanlar ve özellikle arılara ciddi zararlar verir, Kuş ölümlerine neden olur.
Özellikle gündoğumu ve günbatımına yakın saatlerde çok büyüyen kanat gölgeleri flash etkisi yapar ve insanları önemli ölçüde etkiler. 3 Km.lik alan içinde Radyo, Tv, telsiz gibi haberleşme sinyallerinin bozulmasına neden olur. Rüzgar türbinleri gürültülü çalışır. Mekanik hareketlerden oluşan sesler teknoloji sayesinde son yıllarda en aza indirilse de, kanat çapı 80 metreyi bulan dev pervanenin dönmesiyle havada oluşan aerodinamik ses engellenememektedir. Bu sesler rüzgar hızı arttığında buna bağlı olarak ses de artmakta, özellikleri geceleri yakın çevresini olumsuz etkilemektedir. İnsanı rahatsız eden bu seslerin yanı sıra, özellikle türbin kanatlarının uçlarında oluşan düşük frekanslı ses (20 Mhz altında ve 5 km.ye kadar ulaşabilir) insan sağlığına en tehlikeli olan etkendir. İnsan kulağının duymadığı bu düşük frekanslı sesin iç kulakta bulunan organ ve bazı hassas dokuları etkilediği, bu nedenle birçok hastalığa davetiye çıkardığı ispatlanmıştır.
Rüzgar Santrallerinin yakınında oturan insanlarda 1) Uyku bozukluğu, 2) Baş ağrısı, 3) Kulak çınlaması, 4) Kulakta basınç, 5) Sersemlik hissi, 6) Baş dönmesi (Dengesini kaybetme ve vücudun ya da çevrenin kendi etrafında dönme duygusu), 7) Bulantı, 8) Bulanık görme, 9) Kalp çarpıntısı, 10) Asabiyet, 11) Konsantrasyon ve hafıza problemleri, 12) Hareket duyarlılığıyla ilişkili panik nöbetleri, uyanıkken veya uykuluyken ortaya çıkan titreme vakaları görülmüştür. Son zamanlarda bilim insanları tarafından ortaya konan bu teşhis üzerine konu hakkında daha derin araştırmalar sürdürülmektedir. Rüzgar Türbinlerinden kaynaklı bu hastalıkların ortak adına da, “Wind Turbine Syndrome” (Rüzgar Türbini Sendromu) adı verilmektedir. Dünya da çok sayıda bilim insanı tarafından kabul edilen bu hastalığı önleme ve diğer birçok çevresel zararları en aza indirmenin bir tek yolu vardır. Bu yol da RES’lerin yaşam alanlarından uzakta kurulmalarıdır.
Bazı bilim adamları bu mesafenin en az bir buçuk km olması gerektiğini söylerlerken, bazıları 2-3 km olmasını, Rüzgar Türbini Sendromunu deneylerle ortaya koyan Amerikalı Dr. Nina Pierpont bu mesafenin 5 km olması gerektiğini savunmaktadır. (www.windturbinesyndrome.com)
İşte bu nedenle ortada ciddi bir sağlık tehlikesi bulunmaktadır. Herkes tarafından tek düze anlayışla “Rüzgar Enerjisi temiz enerjidir ve insan sağlığına zararı yoktur” diyerek kestirip atmak doğru bir yaklaşım değildir. ABD, Kanada, Avustralya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler bu konuda ciddi çalışmalar ortaya koymakta, binlerce vatandaş RES’lerin insanlardan daha çok uzağa kurulması konusunda toplu eylemler yapmaktadır. Sadece bilim adamlarının ortaya koyduğu sağlık etkilerini ortaya koyacak olursak bile, suyuyla, havasıyla, balıyla ve organik meyve ve tarımsal ürünleri ile binlerce insana hayat veren, Sincik ilçemiz sırada bekleyen projelerin de devreye girmesiyle 3-5 sene gibi yakın bir zamanda yaşanamaz hale gelecektir.
İşte bu nedenlerden dolayı Arıkonak, Balkaya ve Onur mahallesinde yaşayan köylüler, bu konuda daha duyarlı olmalı, ilgili şirketin sözlerine kulak vermeden konuyu iyice araştırarak, gerekli önlemleri almalıdırlar. Dönen rüzgar türbinlerine bakarak sağlığa zararı olmaz denmemeli, büfelerin raflarını süsleyen renk renk sigara paketlerinin de ilk bakışta öldürmediği gibi yıllarca bile öldürmediği ancak; zaman içinde süründürmeye başladığı, nihai süreçte de mutlaka öldürdüğü gerçeği göz ardı edilmemelidir. Ülkenin enerji ihtiyacından çok kendi ceplerini düşünen şirketlere karşı mücadele verilmeli, göz göre göre yaşam alanlarının talan edilmesine göz yummamak gerekir.
Unutmayın! İnsanın temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşaması anayasal bir haktır. Zaten Devletimiz, her ne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla gelişmesinin yolunu açan kanunları çıkardıysa da; hiç bir şirkete “gidin istediğiniz yerde, istediğiniz gibi santral kurun” dememiştir. Anasaya ve ilgili kanunların yanı sıra, başta EPDK, EİE, TEİAŞ, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın mevzuatlarında, KYOTO, Gühdem 21 ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı sözleşmelerinde her şey gayet açık ve ortadadır. İlgili kanunlar ve mevzuatlarda, bu tür proje ve yatırımlarda yerel halk önemsenmekte ve mutlaka yerel halkın görüşünün alınması gerektiği vurgulanmaktadır.
KAYNAK SİTELER: http://www.epdk.gov.tr, http://www.eie.gov.tr, www.teias.gov.tr, www.cevreorman.gov.tr, www.mmo.org.tr, www.windturbinesyndrome.com, http://www.wind-watch.org, http://www.iberica2000.org, http://nowindfarms.com, http://www.warmwell.com/windfarms.html, http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_farm, http://www.stopthewindfarm.org.uk, www.windaction.org, http://www.countryguardian.net, http://www.nowap.co.uk, http://knolltowindfarm.org.uk,
 Bu haber toplam 24742 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Cumhurun Ve Başkanının Şampiyonu Sincik…22 Haziran 2015 Pazartesi 15:19
  • Nemrut Dağı'nda Kayak Keyfi26 Ocak 2015 Pazartesi 19:43
  • ÇİĞDER Milletvekili Yetiş’i konuk etti16 Ocak 2015 Cuma 10:49
  • Bayrağımız Dondu28 Aralık 2014 Pazar 19:41
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.