Kahta’da Badem Hasat Şenliği Yapıldı

28.08.2017 16:12:07
Kahta’da Badem Hasat Şenliği Yapıldı
Adıyaman Valiliği ile Kahta Badem yetiştiricileri birliğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Badem Hasat Şenliği’ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımı ile Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyünde gerçekleştirildi.

Badem Hasat Şenliği’nin açılış konuşmasını yapan Kahta Badem yetiştiricileri birliği Başkanı Mehmet Sana Yıldırım, İlimizi badem diyarı yaparak ırgat ili olmaktan kurtarmak istediklerini belirterek, Dünyada badem üreten ülkelerle rekabet edebilmek ve Badem ithalatı için harcanan parayı ülke ekonomisine katmak istediklerini söyledi.
Yıldırım, “Bu hedeflere ulaşmak için öncelikle, sulama sorunumuza, elektrik ve enerji sorunumuza, bankalara olan yüksek borç yükü sorunumuza, bahçe kurulum desteğinin güncel ve gerçekçi olmama sorunumuza çözüm oluşturmak gerekir. Mardin’e, Şanlıurfa’ya kanallarla hayat veren Atatürk barajı bizden en verimli topraklarımızı, yüzlerce köyümüzü ve bir ilçemizi aldı. Buna karşılık; ilimize yapılan ve yapımı devam eden barajlar faaliyete geçene kadar, kendi imkanlarımızla sulama yapabilmek için enerji indirimi yapılması zaruridir. Aksi taktirde yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor, rekabet edebilme gücümüzü kaybediyoruz. Değil Amerika’yla komşumuz Diyarbakır, Mardin, Malatya ile bile rekabet edemeyiz. Çünkü bu iller enerjiyi indirimli kullanıyor ve maliyeti düşürdüğü için avantaj sağlıyor. İlimiz için Mardin ve ya Şanlıurfa modelinin uygulanmasını istiyoruz.
Malumunuz olduğu üzere badem bahçesi kurmak çok maliyetlidir. Dekarın maliyeti 3000 lirayı bulmaktadır. Maalesef biz çiftçinin bir birikimi de yoktur. Üstelik 4-5 yıl bakım gideri olduğu gibi hiç bir gelir de getirmemektedir. Dolayısıyla banka kredileriyle bahçe kurmak durumunda olan üreticilerimizin borç yükü ciddi boyutlara ulaşmıştır. Ziraat bankasının bu işe el atması ve uzun vadeli kredilerle badem üreticisini finanse etmesi gerekmektedir. Bu talebimiz hayati önem arz etmektedir.
Orman bakanlığı 2017 tarihi itibarıyla 15 yıl sonra ödemeli desteğini çekince badem bahçesi kurma hızı azalmış, üreticinin cesareti kırılmıştır. Tam bu noktada tarım bakanlığımızın bu işe el atması, bahçe tesis desteğini güncellemesi ve gerçekçi hale getirmesi, piyasa fiyatlarına göre güncellenmesi gerekmektedir. Bu bizim bahçe kurma hızımıza ivme kazandıracaktır.
Badem ithalatının önüne geçebilmek için, badem üretiminde çeşit standardı sağlanmalı ,standart ve kaliteli çeşitlerden elde edilen fidanlar üreticiye ulaştırılmalı ,kapama bahçe kurulması teşvik edilerek desteklenmeli ,gübre- mazot,toprak analizi desteğinin yanında prim desteği yada fındıktaki gibi alan bazlı destek verilmeli. Bademin desteklenmesiyle ; evini çocuklarını bırakıp zor şartlar altında çevre illere kaysıya ,pamuğa, fındığa ,patatese mevsimlik işçi olarak çalışmaya giden Adıyamanlı vatandaşımız kendi ilinde çalışma imkanı bulacaktır” dedi.
Adıyaman’ın artık badem diyarı olduğunu dile getiren TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, “Bu badem diyarında inşallah Türkiye’nin en çok üretimini yapan en kaliteli badem üretimini yapan ve buradan sadece Türkiye’nin ihtiyacını değil de dünyanın pek çok yerine ihraç edebilecek noktaya gelecek aşamadayız. Buradaki şu coşku, şu heyecan, şu gördüğümüz dağ 3-5 seneye kadar çorak olan arazilerin böyle yem yeşil bir görünüm olması bizlere bunu müjdeliyor” dedi.
Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise üretilen bademlerin ülke ekonomisine ve ilin ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacağını belirterek Badem Hasat Şenliği’nin hayırlı olmasını diledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “Biz her şeyi yaparız vallah yaparız, billahi yaparız. Su da gelecek köprüler de yapılacak, sizler daha mutlu, daha refah bir seviyede yaşayacaksınız buna eminim. Yani hükümetlerimizden önceki duruma bir bakın 2002 sonrası duruma bakın. Nerelerden nerelere geldik bunları benim size tek tek saymama gerek yok, bunu zaten siz biliyorsunuz. Yapan insanlarda çok fazla bir şey atlatmaz hep gösterir. Bu alanda yani AK Parti hükümetlerinin neler yaptığını çok iyi biliyorsunuz ancak bu yeterli mi vallah yeterli değil. Sizler çok şeylere layıksınız, sizler çok mükemmel insanlarsınız. Refah seviyenizin gelir seviyesinden daha iyi olması lazım. Bunun için başta sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve çok değerli arkadaşlarımız, bürokratlarımız, milletvekillerimiz vallah sabah akşam çalışıyoruz. Tarım Bakanlığına geldiğim ilk günden beri arkadaşlarla emin olun en az 20 saat çalışıyoruz çünkü biz bu memlekete sevdalıyız. Ülkemize vallah sevdalıyız, billahi sevdalıyız. Biz sevdalıyız arkadaşlar. Onun için Allahın izniyle bakın bizim birliğimizi ve beraberliğimizi bozdurmayacağız, bozamayacaklar. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Milletvekilleri bu makamlar hep gelip geçicidir. Önemli olan kalıcı olan hizmet edebilmektir, dua alabilmektir. Rahat olun bu ülke büyük ülke hep beraber olacağız. Birlikte olacağız, diri olacağız. İnşallah hep birlikte Türkiye olacağız. Kürt’üyle, Türk’üyle Arap’ıyla, Laz’ıyla, Sünni’siyle, Alevi’siyle vallahi ayrım yapanın gözü çıksın arkadaşlar. Ayrım yok. Ayrım vallahi billahi yok. Hepimiz kardeşiz bu ülke hepimize yeter. Yeter ki bu hainlere fırsat vermeyelim” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından badem tarlasına beraberindeki protokol üyeleriyle giren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba bir badem ağacını silkeleyerek Badem Hasat Şenliği’ni başlattı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba daha sonra mezra sakinleri ve çiftçilerin sorunlarını dinledi.
Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyü Yeşil Direk mezrasında gerçekleştirilen Badem Hasat Şenliği’ne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, kurum müdürleri, STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.
 Bu haber toplam 2449 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Ceviz'de Hasat Mevsimi13 Kasım 2017 Pazartesi 14:18
  • Çiğköfteci Ömer Usta Sincik'te Şube Açtı3 Ekim 2017 Salı 13:32
  • Kahta’da Badem Hasat Şenliği Yapıldı28 Ağustos 2017 Pazartesi 16:12
  • Bin 50 Adet Arılı Kovan Dağıtıldı25 Mayıs 2017 Perşembe 08:56
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sincik Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.